Ile zarabia się w browarze? Zobacz wyniki ankiety

 


Na grupie facebookowej Praca w branży piwnej udostępniliśmy ankietę stworzoną w celu zbadania poziomu zarobków w polskich browarach. Ankieta była aktywna w dniach 20-22.02.2023, w tym czasie uzyskaliśmy 250 odpowiedzi.

Ankieta była w pełni anonimowa i składała się z 7 punktów:

  1. W jak dużym browarze pracujesz?

  2. Jakie jest Twoje stanowisko?

  3. Jaki jest Twój wymiar czasu pracy?

  4. Jaką masz formę zatrudnienia?

  5. Jakie jest Twoje miesięczne wynagrodzenie netto?

  6. Czy ta stawka Cię satysfakcjonuje?

  7. Uwagi, komentarze.



Najwięcej ankietowanych pracuje w małych browarach, do 10 tys. hl rocznie. Pewną ciekawostką jest 9 osób, które wybrały wielkość produkcji powyżej miliona hl rocznie, czyli tzw. browary koncernowe.


Zdecydowana większość ankietowanych pracuje przy produkcji piwa - jako piwowarzy, pomocnicy piwowarów, ale też kierownicy produkcji.


Pełny etat jest zdecydowanie przeważającym wymiarem czasu pracy.



Umowa o pracę była najczęściej wybierana, w następnej kolejności B2B. Pojawiały się też tzw. umowy śmieciowe jak umowa zlecenie czy o dzieło. Co trochę martwi, biorąc pod uwagę że praca piwowara jest wymagająca fizycznie i potencjalnie niebezpieczna.



Powyższy wykres dotyczy tylko tych odpowiedzi, w których wybrano pełny etat jako wymiar czasu pracy. Najczęściej wybieraną stawką było 4-5 tys. netto. Następnie 3-4 tys. i 5-6 tys. Negatywnym zaskoczeniem jest to, że w ogóle pojawiły się stawki 0-1 tys. i 1-2 tys. Na plus fakt, że pojawiły się odpowiedzi powyżej 10 tys.


Rozbieżność wynagrodzenia na różnych stanowiskach jest znaczna. Np. na stanowisku piwowara są osoby zarabiające 1-2 tys., ale także powyżej 10 tys.

 

Dla lepszej klarowności kolejny wykres stawek w zależności od stanowiska, ale tym razem uwzględnione były tylko trzy (lub cztery jeśli miały taką samą wartość) najczęściej występujące odpowiedzi.



Wyniki ankiety nie wskazują, żeby wielkość browaru miała duże przełożenie na wysokość wynagrodzenia, z wyjątkiem największych browarów.



Mało kto jest w pełni zadowolony ze swojego wynagrodzenia. Aż 30% ankietowanych deklaruje, że szuka innej pracy, czy to w innym browarze, czy w innej branży. 


Mamy oczywiście świadomość, że anonimowość ankiety powoduje, że nie ma żadnej możliwości weryfikacji danych, jednak liczymy na dobre intencje wypełniających ankietę.

Dla porównania:

- minimalna stawka miesięczna wynosi 2709 netto

- średnie wynagrodzenie w 2022 roku wynosiło 5327 netto